اصول شستشو و نگه‌داری

اصول شستشو و نگه‌داری

اصول شستشو و نگه‌داری

تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۴۰۲

اصول شستشو و نگه‌داری مناسب پرده‌ها به عمر و کیفیت آن‌ها کمک می‌کند. پرده یکی از وسایلی است که در زیبایی و هماهنگی دکوراسیون منزل تاثیر زیادی دارد؛ به همین دلیل، تمیزی و مرتب بودن آن‌ها نیز اهمیت بالایی پیدا می‌کند. پرده‌ها در جنس‌های متفاوت و گوناگونی تولید می‌شوند.

در ادامه اصول کلی شستشو و نگه‌داری پرده‌های آماده را شرح می‌دهیم.

۱. رعایت دستورالعمل‌های شستشو:

دستورالعمل‌های شستشوی هر پرده نسبت به نوع پارچه و رنگ و طرح آن متفاوت است. بهتر است قبل از شستشوی پرده‌ها، دستورالعمل شستشوی آن را به دقت مطالعه کنید. به‌عنوان مثال، برخی از پرده‌ها فقط با آب سرد و برخی دیگر با آب گرم و محلول شوینده شسته می‌شوند.

۲. استفاده از مواد شوینده مناسب:

برای شستشوی پرده‌ها از مواد شوینده مناسب از جمله شامپوی خاص پرده استفاده کنید و بهتراست از مواد شوینده قوی بپرهیزید.

۳. آب‌گیری صحیح پرده:

بعد از شستشو، بهتراست پرده را به‌خوبی آب‌گیری کرده و سپس آن را آویزان کنید تا خشک شود.

۴. استفاده از ماشین لباسشویی:

برای پرده‌هایی که می‌توانند در ماشین لباسشویی بشویید، حتماً باید آن‌ها را بر اساس دستورالعمل‌های شستشو بشویید و نگه‌داری کنید.

۵. نگه‌داری آسان:

معمولاً پرده‌های آماده خیلی سنگین نیستند، پس می‌توانید آن‌ها را به‌راحتی در میله‌پرده قراردهید.

توصیه می‌شود پرده‌های خود را دوره‌ای با مواد شوینده مناسب بشویید تا عمر بیشتری داشته باشند.

شستشو پرده حریر

با توجه به ظرافت بالای جنس پرده‌های حریر، باید بادقت بیشتری از آن‌ها مراقبت کرد. یکی از مواردی که باعث می‌شود تا به این جنس پرده، آسیب وارد شود، در زمان شستشو است.

پرده‌های حریر را به طور منظم بشویید تا چرک مرده نشود. زیرا این پرده‌ها زمانی آلودگی‌ها را نشان می‌دهند که به طور کامل به بافت آن‌ها نفوذ کند و موجب کدر شدن پارچه شده باشد.

پرده حریر به دلیل بافت ظریف و ساختار توری مانند، گرد و غبار بیشتری به خود جذب می‌کند. برای شستشوی پرده حریر از آب سرد استفاده کنید؛ زیرا آب گرم به بافت ظریف پرده‌های حریر آسیب می‌رساند و باعث می‌شود که پرده حالت سفت و منظم اولیه خود را از دست بدهد.

مهم‌ترین نکته درشستن پرده‌های حریر در خانه، این است که به هیچ وجه نباید پرده را چنگ بزنید.

بهتراست این پرده‌ها را در ماشین‌های لباسشویی با ظرفیت بالا بشویید، به طوری که تقریبا نیمی از ظرفیت ماشین خالی مانده باشد. قبل از شروع شستشو، حداقل پنج دقیقه پرده را در آب سرد قرار دهید و تنها از شوینده‌های ملایم و یا در صورت تمایل از سفیدکننده‌ها استفاده نمایید. سپس ماشین را برای ۲ الی ۳ دقیقه در حالت شست و شوی ملایم روشن کنید.

اصول شستشو و نگه‌داری
پرده مخمل

شستشو پرده مخمل

در ادامه اصول شستشو و نگه‌داری پرده مخمل را شرح می‌دهیم. قبل از شستشوی پرده مخمل ابتدا باید گرد و غبار نشسته روی آن را به کمک جاروبرقی بگیرید. سپس باید چک کنید که رنگ می‌دهند یا خیر. برای اینکار، یک دستمال نمدار سفید را روی گوشه‌ای از پرده بکشید. در صورتی که رنگ پرده مخمل به دستمال منتقل شد، باید حتماً آن را خشکشویی نمایید. در غیر این صورت، هر پنل از پرده را به ترتیب در یک ظرف حاوی آب سرد و چند قطره مایع شوینده شستشو دهید.

توجه داشته باشید برای خشک کردن این پرده‌ها بهتر است آن‌ها را روی یک پارچه کتان پهن کرده و اصلا از خشک کن استفاده نکنید. زیرا خشک‌کن ماشین لباسشویی قدرت زیادی دارد که به پارچه پرده آسیب می‌زند.

شستشو پرده کتان

پرده‌ها را در ظرفی پر از آب سرد یا گرم خیس کنید. با استفاده از یک شوینده ملایم، پرده‌ها را به آرامی هم بزنید تا لکه‌ها و گرد و غبار از بین برود. پرده‌های مرطوب را آویزان کنید تا خشک شوند.

اگر می‌خواهید از خشک‌کن استفاده کنید، پرده‌ها را در یک کیسه لباس مشبک قرار دهید تا از پاره شدن آنها محافظت شود. برای از بین بردن چروک‌ها، در حالی که پرده‌ها کمی مرطوب هستند، اتو را روی حرارت کم قرار دهید و آن‌ها را اتو کنید.

پرده کتان
اصول شستشو و نگه‌داری

شستشو پرده زبرا

پرده زبرا یکی از محبوب‌ترین پرده‌های مدرن است. نحوه شستشوی پرده‌های زبرا به دلیل دو لایه بودنش با سایر پرده‌ها تفاوت دارد. بهتر است هر هفته یا هر دو هفته یک‌بار، با استفاده از دستمال نخی مرطوب، آلودگی‌ها را از سطح پرده پاک کنید.

هرگز از دستمال خیس برای تمیز کردن پرده زبرا استفاده نکنید؛ زیرا باعث لکه شدن آن خواهد شد.

پرده زبرا را در دو حالت می‌توان شستشو داد:

۱.پرده زبرا را از کرکره جدا کرده: ابتدا پرده را روی یک سطح صاف قرار دهید. با یک فرچه و یا یک اسفنج، پرده را به آرامی بشویید و آبکشی کنید. پرده را در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود و سپس آن را نصب کنید.

۲. بدون جدا کردن پرده زبرا از کرکره: ابتدا باید گرد و غبار نشسته روی آن را به کمک جاروبرقی بگیرید و یک دستمال تمیز و نمدار را به آرامی روی آن بکشید. همچنین با استفاده از کمی مواد شوینده می‌توانید پرده زبرا خود را بسیار سریع تر و راحت تر از حد معمول تمیز نمایید. اگر از بخارشوی استفاده می‌کنید، آن را از بالا به پایین روی پرده بکشید.

نکته مهم: بخارشوی را با فاصله از پرده بگیرید تا از خیس شدن پرده زبرا جلوگیری کنید

admin
ارسال دیدگاه