سفید کردن پرده‌ چرک‌مرده

سفید کردن پرده‌های چرک‌مرده

سفید کردن پرده‌ چرک‌مرده

تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۴۰۲

سفید کردن پرده‌ چرک‌مرده یکی از مشکلات افراد خانه‌دار این است. مطمئنا با توجه به آلودگی آب‌و‌هوا، پرده‌ها اولین چیزی هستند که کثیف می‌شوند و گردوخاک روی آن‌ها می‌نشیند. همچنین در این شرایط اقتصادی بخواهیم هرچند ماه یکبار پرده‌های خود را عوض کنیم، سخت خواهد بود. ما در این مقاله به بررسی بهترین راه‌ها برای سفید کردن پرده‌های چرک‌مرده می‌پردازیم.

جلوگیری از چرک مردگی پرده

اولین قدم برای داشتن پرده‌های سفید و بدون چرک‌مردگی این است که نگذارید آنها زیاد کثیف شوند. باید سعی کنید که قبل از اینکه کثیفی به تار و پود آن نفود کند و در آن ماندگار شود، سریع تمیز شود تا چرک مرده نشود.

گاهی اوقات اتفاق می‌افتد که پرده‌های سفید که شسته‌اید کاملا تمیز و پاکیزه نشده‌اند و گویی هنوز کمی دوده روی آنها باقی مانده است. اما بدتر از آن این است که این پرده‌ها با هر بار شستشو چرک‌تر از قبل می‌شوند و به قولی “چرک مرده شده” یا دوده به خورد پرده‌ها رفته است.

بر خلاف تصور بسیاری از افراد، استفاده از سفیدکننده ها در زمان شستن پرده‌های توری و سفید راه حل مناسبی نیست و می‌تواند باعث کدر شدن پرده‌ها شود. و به بافت نازک این پرده‌های نازک و ظریف آسیب وارد می‌کند. با این کار عمر پرده‌ کم می‌شود و در مدت زمان کوتاهی خواهید دید که پرده‌ها دچار پوسیدگی و پارگی می‌شوند.

 بهترین راه برای داشتن پرده‌هایی تمیز و درخشان سپردن آنها به خشکشویی است.

سفید کردن پرده چرک‌مرده 

یک سطل بزرگ را با آب سرد پر کنید؛ به حدی که پرده‌ فضای کافی برای حرکت داشته باشد.

سپس پرده‌ را در سطل خیس کرده و اجازه دهید، یک روز در آب خیس بخورد؛ هرچند وقت یکبار، پرده را درون آب بچرخانید. و اگر آب درون سطل کثیف شد آن را عوض کنید؛ این کار را تا زمانی ادامه دهید که آب داخل سطل بعد از چند ساعت شفاف مانده باشد. اگر پرده‌ها زیاد چرک باشند، ممکن است مرحله خیس خوردن‌شان حتی تا یک هفته طول بکشد.

پرده‌ را از آب بیرون بیاورید و آب آن‌ را بگیرید. مجددا ظرف را با آب سرد پر کنید و چند قاشق محلول سفید کننده داخلش بریزید. اجازه دهید که پرده‌ چند ساعتی در این محلول بماند. اگر بعد از چند ساعت هنوز لکه‌ای روی پارچه بود، این کار را مجددا تکرار کنید.

سفید کردن پرده چرک‌مرده 
سفید کردن پرده چرک‌مرده 

اگر نمی‌خواهید از سفیدکننده استفاده کنید، کافیست که یک قاشق جوش شیرین و سرکه به آب اضافه کنید. سپس نیم ساعت اجازه دهید پرده در این ظرف بماند و پس از آن، پرده را با دقت و به طور کامل شستشو دهید.

بعد از آبکشی پرده، آن را درون ماشین لباسشویی بیاندازید و از مواد شوینده ملایم برای شستشو استفاده کنید. بعد از تکمیل شدن روند شستشو، پرده‌ها را سریع از ماشین لباسشویی خارج کرده و زیر نور آفتاب خشک کنید.

اگر ماشین لباسشویی ندارید می‌توانید این مرحله را با پودر لباسشویی دستی و در لگن انجام دهید. پرده را آبکشی نمایید تا کف و آثار آلودگی به طور کامل از بافت آن خارج شود.

در این مقاله ما تلاش کردیم تا بهترین راه‌ برای سفید شدن پرده را بیان کنیم و به شما کمک کنیم تا پرده‌های چرک‌مرده خود را به شکل روز اول در بیاورید. امیدواریم که مطالب گفته به شما کمک کند تا در عملیات سفید کردن پرده توری، حریر و… موفق عمل کنید.

admin
ارسال دیدگاه